Historické památky

Další vybrané atraktivity Českého lesa – historie

Příhraniční oblast Českého lesa má za sebou bohatou historii. Odehrála se zde například slavná bitva u Tachova nebo bitva
u Domažlic. Prošli zde vojska během 2. světové války. Po druhé světové válce došlo na Tachovsku k odsunu Němců, což vedlo
k zániku mnoha obcí. V neposlední řadě zde vedla Železná opona, což se na zdejším prostředí také výrazně podepsalo.

Pomník bitvy u Domažlic

Monumentální památník ve tvaru husitského kalichu, nacházející se na Baldovském návrší u Domažlic, byl vytvořen na počest husitské bitvy z roku 1431.

Pamětní deska podplukovníka Konopa

Za svou činnost v odboji za protektorátu převzala roku 1947 z rukou generála Klapálka vojenské vyznamenání „Za zásluhy I. stupně“. V době okupace i po únoru 1948 pomáhala uprchlíkům před režimem i pronásledovaným. Krátce nato byla zatčena a odsouzena napětadvacet let.

Bývalá obec Lučina

Lučina, německy nazývaná Grafenried, bývala sudetskou obcí v okrese Domažlice. Ležela při současných česko-bavorských hranicích západně od Nemanic, avšak zanikla v padesátých letech 20. století, kdy zde vznikala neprodyšná železná opona. Dnes z bývalé vesnice zbylo jen několik zřícenin.

Bunkr v Holýšově

V Holýšově stojí bunkr prvosledový objekt lehkého opevnění s expozicí věnovanou výstavbě české opevněné linie na Holýšovsku a bohatou dokumentací z válečné historie města.

Muzeum Železné opony v Rozvadově

V budově bývalé celnice v Rozvadově najdete nové muzeum železné opony, které dokumentuje na stovkách exponátů, tisícovce dobových fotografií a celé řady kopiích důležitých historických dokumentů dějinný vývoj země od konce I. světové války.