Hrady a zámky

Vybrané nejvýznamnější hrady oblasti Český les

Hrad a zámek Horšovský Týn

Biskupský hrad, který byl z důvodu požáru přestavěn na renesanční zámek a dnes představuje jeden z nejvýznamnějších státních hradů a zámků západních Čech. K hradu přiléhá rozlehlý park jemuž dominují 2 rozsáhlé rybníky.

Chodský hrad

Chodský hrad se nachází v centru Domažlic. Součástí hradu je muzeum Chodska, které představuje jednu z nejnavštěvovanějších lokalit v oblasti Český les. Muzeum disponuje bohatou etnografickou sbírkou a přibližuje historii Chodska.

Klášter Kladruby

Benediktinský klášter nedaleko hornického města Stříbro byl založený v roce 1115. Historicky patřil mezi nejbohatší kláštery v českém království. Klášteru dominuje barokně gotický kostel od známého architekta Jana Blažeje Santiniho.

Jízdárna Světce u Tachova

Jízdárna Světce u Tachova je, po té vídeňské, druhou největší ve střední Evropě. Byla postavena knížetem Alfredem I. Windischgrätzem v roce 1857. Ve 20. století jízdárna chátrala, což vedlo k jejímu vyjmutí z památkové ochrany. Od roku 2000 prochází rozsáhlou rekonstrukcí v rámci programu Záchrany architektonického dědictví.

Zřícenina hradu Přimda

Hrad Přimda je považován za nejstarší kamenný hrad na území Česka. První doložené zmínky o hradu jsou již z roku 1121. Hrad sloužil jako pevnost, která chránila důležitou obchodní stezku z Prahy a Plzně do Horních Falc.

Zřícenina hradu Nový Herštejn

Zřícenina hradu Nový Hirštejn se nachází nedaleko města Kdyně. Hrad pochází z poloviny 14. století. Na zřícenině je nejvýznamnější zbytek obytné velké věže (tzv. donjon) a část hradeb.

Zřícenina hradu Rýzmberk

Původně gotický hrad ze 14. století, který byl zničen Švédy v 17. století. Nachází se nedaleko města Kdyně. Zřícenině dominuje zachovalá kamenná věž, která slouží jako rozhledna a poskytuje výhled například na rozlehlé pohoří Šumava.

Zřícenina hradu Volfštejn

Zřícenina hradu Volfštejn se nachází na Tachovsku v blízkosti obce Černošín. Z původně románsko gotického hradu se zachovala kamenná věž, která je vysoká 22 m.

Zřícenina hradu Nový Heštejn

Vypravte se na hrad, který býval honosným sídlem Buška z Velhartic, který rád popíjel víno s Karlem IV. Budete-li mít štěstí, uvidíte vzácnou chráněnou rostlinu Áron plamatý. Hradu dnes dominuje nejvíce zbytek donjonu (obytné velké věže), dochovaly se i zbytky hradeb.

Vybrané nejvýznamnější zámky oblasti Český les

Zámek Bor

Původně středověkému vodnímu hradu pánů ze Švamberka dala určující podobu rozsáhlá romantická přestavba na pseudogotický zámek. Zámek se nachází v údolí Lužního potoka 14 km od Tachova.

Zámek Tachov

Zámek v Tachově prošel rozsáhlou rekonstrukcí. K vidění je sloupový vestibul s jednoramenným schodištěm a nahlédnout lze do prostoru bývalé hradní věže. Od roku 2014 je zde nově otevřena prohlídková trasa s exponáty, která připomene rod Windischgrätzů.

Lovecký zámek Ostrůvek

Uprostřed hlubokých lesů daleko od moderní civilizace leží malá osada Ostrůvek s loveckým zámečkem, dřevěnou kaplí, hájovnou a několika dalšími stavbami, které si tu v 19. století nechali postavit Windischgrätzové.

Zámek Diana

Lovecký zámeček v klasicistním stylu pochází z roku 1742 a byl vybudován rodem Kolowratů údajně dle návrhu světově proslulého českého architekta italského původu Jana Blažeje Santiniho. Zámeček je pojmenová po řecké bohyni lovu, Dianě.